DLG remia ir išbando nacionalinę sporto šaką – ristynes

Lietuviškos ristynės – unikali senovės lietuvių sporto šaka, kilusi iš imtynių. Dažni ristynių paminėjimai lietuvių literatūroje ir tautosakoje leidžia manyti, kad šis užsiėmimas buvo neatsiejama mūsų kultūros dalis. XIX amžius laikomas lietuviškų ristynių aukso amžiumi ir pirmą kartą 1956 metais kaip sporto šaka jos buvo aprašytos V. Steponaičio knygoje „Lietuvių liaudies žaidimai ir pramogos“.

Tomas Gervė ir Andrius Janonis pradėjo rinkti ir sisteminti informaciją apie vienintelį lietuvišką sportą. Sukaupus pakankamai informacijos, nustačius taisykles ir iškėlus tikslą – atgaivinti šią sporto šaką, buvo įkurta Lietuviškų ristynių federacija. Šiuo metu Lietuviškų ristynių profesionalų lygoje rungtis gali visi imtynių sportininkai. Jie treniruojasi savo srities imtynėms, tačiau yra susipažinę su ristynių taisyklėmis, o prieš kiekvienas varžybas jiems yra primenami ir pakartojami visus leidžiami ir draudžiami veiksmai, aptariama technika ir vyksta kova. Kadangi visų imtynių taisyklės yra labai panašios, profesionalams nėra sunku įsisavinti naujas taisykles ir jas panaudoti ristynių metu.

ristynes DLG

Lietuviškų ristynių federacija taip pat vienija ir kitas etnines sporto šakas tokias kaip ripka bei  ieško galimybių ir būdų kaip šias sporto šakas įtraukti į mokyklų programas. Nacionalinio sporto gaivintojai mano, kad ristynės galėtų būti integruojamos fizinio lavinimo ar istorijos pamokose. “Šiuo metu vyksta intensyvios diskusijos, ieškome geriausių sprendimų. Norime, kad nuo mokyklos suolo vaikai žinotų, kad turime savo tautos sportą. Tuo pačiu tai galėtų paskatinti juos domėtis Lietuvos istorija. Be abejo, sportas tai sveikata, galbūt susidomėję nacionaliniu sportu moksleiviai daugiau dėmesio skirtų sveikai ir aktyviai gyvensenai. Daug gabaus jaunimo palieka mūsų šalį, todėl esame įsitikinę, kad reikia dirbti su pačia ideologija. Nacionalinio sporto vystymas padėtų parodyti, kiek daug galimybių yra Lietuvoje ir suvienytų bendraminčius”, – pasakoja federacijos prezidentas.

Įmonės DLG socialinės atsakomybės prioritetai – jaunimo švietimas, sveika gyvensena ir pagalba silpnesniems. Suprasdami kokią įtaką turi teisingas vaikų švietimas nusprendėme prisidėti prie Lietuviškų ristynių federacijos plėtros ir padėti įgyvendinti jų keliamus tikslus. Pritariame jų skleidžiamai ideologijai. Kasdieniniuose darbuose nuolatos susiduriame su iššūkiais, kuriems spręsti reikia stiprios valios ir atitinkamų gebėjimų. Jų ugdymas būtų puikus jaunosios kartos paruošimas darbo rinkai ir užtikrintų stiprios visuomenės vystymąsi. O pasirinkus švietimo formą įgyvendinti per sporto puoselėjimą, tikime, sudominti ir įtraukti jaunimą daug lengviau.

Kiekvienas imtynių stilius skiriasi taisyklėmis. Pagal jas yra leidžiami arba draudžiami tam tikri judesiai, metimai, stovėsena. Ristynės panašios į kitas imtynių šakas. Pavyzdžiui, kaip ir graikų-romėnų imtynėse ristynių kovos metu galimi susirėmimai aukščiau juosmens, naudojamos rankos. Kaip ir laisvosiose imtynėse leidžiami veiksmai kojomis. Taip pat kaip ir sambo ar dziudo sporte yra drabužiai. Tai yra svarbus psichologinis aspektas, nes priešininko laikymas už kūno ar drabužio – skiriasi. Nors ristynių metu dėvimi drabužiai – lietuviška sermėga, kelnės ir virvė arba juosta – pagal taisykles negalima laikyti priešininko už drabužių. Tuo metu, kai ristynės išgyveno savo auksines dienas, varžybų apranga buvo pagaminta rankomis, todėl labai brangi. Gerbdami vienas kitą kovotojai drabužių netampydavo ir nedraskydavo. Vienintelė išimtis – diržas arba juosta Tai instrumentas, kuris padeda pritraukti prie savęs priešininką ir valdyti jo svorio centrą. Ristynių esmė – išvesti žmogų iš pusiausvyros ir jį perversti.

ristynes DLG

“Mums nesvarbus kovos rezultatas, tikslas – sąžininga kova, kad ir kas tu bebūtum. Šiais laikais žmonės tiesiog įprato bėgti nuo problemų sakydami, kad nėra tam pasiruošę. Jie suranda šimtus priežasčių išsisukinėti. Su ristynių atgaivinimu mes norime nubudinti ir lietuvių sąmoningumą – kiekvienas visada turi būti pasiruošęs kovai. Ne bėgti, ne išsisukinėti, o tvirtai tikėti savo jėgomis ir susirungti su bet kokiais sunkumais gyvenime. Norime, kad visi suprastų, jog bėdos tai naujos galimybės, o stebint ristynes labai gražiai atsiskleidžia ši metafora. Kartais atrodo priešininkas visiškai užspiečia į kampą, tačiau net ir būdamas silpnesnis, pritaikęs tinkamą techniką gali išsilaisvinti ir laimėti”, – sako federacijos prezidentas.

Per įvairius Lietuviškų ristynių federacijos organizuojamos renginius leidžiama susirungti ir savo jėgas išbandyti visiems norintiems. “Visas ristynių varžybas mes stengiamės organizuoti švenčių metu ir supažindinti su jomis kuo daugiau žmonių. Taip mes susiejame geras emocijas su ristynėmis. O stebint techniškai gražias kovas, lauke ant šieno su autentiškomis aprangomis kyla tikrai stiprus pasididžiavimo jausmas savo kultūra. Žmonės visada turi labai daug klausimų, stebisi domisi. Vaikai tiesiog negali nustygti vietoje, kai jiems pasakojame apie lietuviškas ristynes. Tikrai sulaukiame daug palaikymo, o tai skatina mus judėti į priekį ir nesustoti”, – teigia Tomas Gervė.

DLG komanda taip pat nutarė išbandyti šią sporto šaką ir įsitikinti, kad techniškai teisingai atliekami judesiai gali lemti pergalę net prieš fiziškai stipresnį varžovą. Lietuvos ristynių federacijos viceprezidentas Stanislavas Bajurinas, profesionalus imtynininkas DLG komandai pristatė ristynių taisykles ir pademonstravo kaip gudrumu bei nepriekaištinga technika galima priversti varžovą suklupti ir tam nereikalinga išskirtinė jėga ar agresyvus kovojimo būdas.

ristynes DLG

DLG darbuotojai džiaugėsi galėję susipažinti su tikro lietuviško sporto ypatumais. Tai buvo smagi ir pamokanti patirtis, todėl esame užtikrinti savo pasirinkimu bendradarbiauti ir padėti Lietuviškų ristynių federacijai siekti savo švietėjiškų tikslų.

ristynes DLG

Monika